Olej z opuncji figowej

Co to jest henna i jak można ją stosować?

Olga Kowal
kwi 15 2022

Najważniejsze informacje o tym naturalnym produkcie

Henna to naturalna substancja, która od wieków jest stosowana do farbowania ciała i włosów. Mimo upływu czasu jej popularność nie zmalała. Spektrum zastosowań jest nadal bardzo szerokie, ale przede wszystkim jest wykorzystywana w kosmetyce i medycynie. Czym dokładnie jest henna i jak można ją wykorzystać w domu?

Co to jest henna?

Henna to naturalny pigment wytwarzany z liści i łodyg rośliny o nazwie Lawsonia inermis. Krzew ten można znaleźć w całej Afryce, Australii, Azji Południowej i Ameryce Łacińskiej. Barwnik wytwarza się z młodych liści rośliny, nie starszych niż 5 lat. To właśnie w tych liściach znajduje się substancja zwana lawsonem - czerwono-pomarańczowy barwnik, który umożliwia farbowanie włosów i skóry. Henna jest produkowana z gotowanych i sproszkowanych liści, bez żadnych dodatków, ma postać zielonkawego proszku.

Ponieważ henna jest pochodzenia naturalnego, nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, a alergie na nią występują bardzo rzadko. Doskonale odżywia i wzmacnia farbowane włosy, dzięki czemu stają się one jedwabiście gładkie i lśniące. Henna, a właściwie zawarty w niej lawson, tworzy na powierzchni włosów warstwę ochronną, dzięki czemu są one odporne na promieniowanie UVA i UVB.

Henna w kosmetyce

Henna posiada szereg właściwości, które czynią ją skutecznym produktem w kosmetyce. Najczęściej hennę stosuje się do farbowania włosów, brwi i rzęs. Barwnik zawarty w hennie wnika w głąb włosa, łącząc się z keratyną. Dzięki temu uzyskany kolor jest trwały i całkowicie naturalny. Włosy farbowane henną nie niszczą się, w przeciwieństwie do tradycyjnych farb do włosów - co więcej, stają się grubsze i nabierają promiennego i zdrowego wyglądu. Dzięki możliwości połączenia barwnika z naturalnym budulcem włosa, kolor nie wypłukuje się tak szybko, jak w przypadku zwykłych farb.

Henna znalazła zatem zastosowanie w wielu produktach do włosów, a nawet może być stosowana jako samodzielny produkt w postaci przygotowanej pasty do farbowania włosów. Ponadto, nakładanie henny na brwi nadaje im pełniejszy i trwalszy wygląd, dzięki czemu można zapomnieć o malowaniu brwi.

Wiele salonów fryzjerskich i kosmetycznych oferuje usługi z wykorzystaniem henny, ale dzięki gotowym produktom dostępnym w drogeriach, możemy ją stosować również w domu. Zaleca się jednak zachowanie szczególnej ostrożności, zwłaszcza w przypadku nakładania henny na brwi. Brwi zazwyczaj szybko łapią kolor i ważne jest, aby pilnować czasu aplikacji, ponieważ zbyt długie trzymanie henny na brwiach może spowodować ich nienaturalny wygląd. Ponadto henna może być stosowana do tworzenia trwałych tatuaży, które zmywają się po pewnym czasie.

Jak stosować hennę do zabiegów w domu?

Przed nałożeniem henny na włosy warto wiedzieć, że ostateczny kolor po zastosowaniu henny będzie zależał od odcienia Twoich naturalnych włosów, ponieważ ten sam kolor henny da inne efekty na ciemnych włosach niż na jasnych. To, jak długo henna utrzymuje się na włosach, zależy od struktury naszych naturalnych pasm włosów. Należy również pamiętać, że nie zmieni ona drastycznie koloru włosów, a jedynie pogłębi ich odcień.

A teraz możemy przystąpić do koloryzacji...

Zacznij od wymieszania odpowiedniej ilości henny z ciepłą wodą, uzyskując konsystencję gładkiej pasty. Dodaj kilka kropel soku z cytryny i ponownie wymieszaj - zawarty w soku kwas cytrynowy wspomaga barwienie. Pozostawiamy na kilka minut, aby mieszanka zgęstniała, a po tym czasie nakładamy ją na umyte włosy. Zawijamy włosy w folię i ręcznik, aby utrzymać stałą temperaturę.

To, jak długo hennę trzyma się na włosach, zależy od efektu, jaki chcemy uzyskać, oraz od struktury naszych włosów. Henna nie działa tak szybko jak tradycyjna farba i koloryzacja może trwać od 30 minut do godziny. Niektórzy producenci zalecają wydłużenie czasu koloryzacji od 2 - 3 godzin.

Nakładanie henny na włosy powinno odbywać się w rękawiczkach ochronnych. W przeciwnym razie może dojść do zabarwienia skóry, które będzie trudne do usunięcia. Po farbowaniu włosów henną nie należy ich myć przez co najmniej 48 godzin, ponieważ potrzeba dużo czasu, aby kolor się utrwalił. W przeciwnym razie może to doprowadzić do przedwczesnego wypłukania.

Gdy minie 48 godzin, umyj włosy i dokładnie je spłucz. Teraz możesz zacząć podziwiać swoje piękne, gęste i odżywione włosy!

Juliusz jest blogerem branży beauty w Versum salon and spa software

Udostępnij