Olej z opuncji figowej

Jak czytanie może zredukować stres

Monika Stańczyk
maj 4 2021

Badanie z 2009 roku [1] wykazało, że czytanie przez zaledwie sześć minut może zmniejszyć stres nawet o 68 procent. Działało to lepiej i szybciej niż niektóre inne metody relaksacyjne, takie jak słuchanie muzyki czy wypicie filiżanki gorącej herbaty. Może to być spowodowane tym, że twój umysł jest rozproszony przez historię i nie koncentruje się na codziennych stresach w twoim życiu.

'To naprawdę nie ma znaczenia, jaką książkę czytasz, poprzez zatracenie się w dokładnie wciągającej książce możesz uciec od zmartwień i stresów codziennego świata' - powiedział autor badania i neuropsycholog poznawczy dr David Lewis.

Czytanie może również zachować ostrość umysłu i spowolnić postęp chorób takich jak Alzheimer i demencja. Badanie przeprowadzone przez Rush University Medical Centre wykazało, że dorośli, którzy spędzali czas wolny na wykonywaniu kreatywnych lub intelektualnych czynności, takich jak czytanie, mieli o 32 procent wolniejsze tempo spadku poznawczego w późniejszym życiu.

'Ty, twoje dzieci, twoi rodzice i twoi dziadkowie mogą zachować ostrość umysłową, uczestnicząc w działaniach takich jak czytanie i pisanie każdego dnia' - powiedział Robert Wilson, PhD, główny autor badania i neuropsycholog w Rush Alzheimer's Disease Center.

A jeśli chciałbyś dostać podwyżkę lub myślisz o podjęciu nowego wyzwania, przeczytanie książki, w której bohater właśnie to robi, może pomóc. Naukowcy z Ohio State University odkryli, że kiedy ludzie zatracają się w świecie fikcyjnej postaci, dostosowują swoje zachowania i myśli do zachowań i myśli bohatera. Tak więc czytanie o kimś, kto pokonał przeszkody, może zmotywować Cię do osiągnięcia własnych celów. Badanie sugeruje, że im bardziej identyfikujesz się z postacią i przeżywasz wydarzenia tak, jakby dotyczyły Ciebie, tym bardziej prawdopodobne jest, że podejmiesz działanie.

To połączenie może wykraczać poza inspirację - identyfikacja z postacią w książce może również poprawić umiejętności empatii i zapewnić możliwość nawiązania więzi społecznych, nawet jeśli nasze relacje z bohaterami nie są prawdziwe.

czytanie

'Oczywiście, nie możesz trzymać książki za rękę, a książka nie osuszy twoich łez, gdy jesteś smutny' - powiedziała Shira Gabriel, psycholog z Uniwersytetu w Buffalo. Jednak czytanie pomaga nam tworzyć ludzkie więzi z bohaterami, w podobny sposób, w jaki łączymy się z innymi ludźmi w naszym życiu.

Jak zatracić się w świetnej książce:

- Nie ma znaczenia, co czytasz - ważne, że interesuje cię tematyka, a książka pozwoli ci się zrelaksować i uciec od codzienności.

- Jeśli czytanie wiadomości Cię denerwuje lub złości, nie pomoże Ci się zrelaksować. Wybierz coś, co sprawia Ci przyjemność, niezależnie od tego, czy jest to powieść fantasy, książka ogrodnicza czy książka kucharska.

- Czytanie na głos dzieciom lub wnukom jest wspaniałą rozrywką i może wzbudzić w nich miłość do czytania, a także zapewnić korzyści zdrowotne płynące z dobrej książki.

Udostępnij