Olej z opuncji figowej

Olej z opuncji figowej – szczypta luksusu ukryta w małej buteleczce

Monika Stańczyk
lis 27 2017

Wykorzystanie olejku z opuncji

Olej z opuncji figowej to jeden z najbardziej luksusowych i drogocennych znanych nam olejów. Czemu zawdzięcza taką opinię?

Opuncja figowa to gatunek opuncji, który pochodzi z Meksyku. Opuncję figową uprawia się w różnych krajach w ciepłym klimacie, także na południu Europy. Aztekowie postrzegali opuncję figową jako roślinę świętą i używana była przez nich do różnych celów. Opuncja figowa to olbrzymi kaktus, który może mieć nawet pięć metrów wysokości. Pomimo wielkiego upału jest w stanie utrzymać swój kolor.

Owoce opuncji figowej wyglądają jak kolczaste nieco gruszkowate jagody. Mają one okrągły kształt i znajduje się na nich kolczasta skórka. Są one w pełni jadalne, mogą być spożywane na surowo jak i też wykorzystywane mogą być do produkcji soków, galaretek oraz przetworów. Są skarbnicą wielu cennych składników jak antyoksydanty, aminokwasy, witaminy, pierwiastki śladowe. Znajduje się tam wapń, potas, magnez, mangan, sód, fosfor czy żelazo a także witaminy E, A,K.

Miano produktu luksusowego olej z opuncji zyskuje dzięki temu, że do wytworzenia jednego litra oleju trzeba mieć aż 500 kilogramów świeżych owoców i około milion pestek. Wytłaczanie oleju z pestek jest czasochłonne i mało wydajne, ponieważ jest tam tylko około 6% składników tłuszczowych. Za 10 ml olejku trzeba zapłacić aż 40 złotych. W składzie olejku znajdują się liczne kwasy tłuszczowe między innymi omega 6 oraz omega 9. To kwasy, które musimy dostarczać z zewnątrz, dlatego są one dla nas tak cenne.

Zalety opuncji figowej

W składzie znajdują się także cenne fitosterole. Dzięki nim skóra będzie szybko się regenerować oraz goić. Ponadto wzmacniają jej barierę ochronną poprawiają elastyczność, spójność budujących ją struktur. Fitosterole mają silne działanie przeciwalergiczne, poprawiają spójność skóry a także regulują pracę gruczołów łojowych.

Oprócz tego w składzie znajduje się także cenna witamina E, która jest witaminą młodości, będzie jej tam więcej niż w oleju arganowym, a jednocześnie jest ona również cenna jeśli chodzi o ochronę skóry przed stresem czy działaniem promieni słonecznych. W składzie pojawia się także witamina K oraz witamina A.

Olejek będzie polecany dla skóry dojrzałej, pokrytej zmarszczkami, zniszczonej, odwodnionej, wymagającej regeneracji. Polecany przy cerze suchej, delikatnej, wrażliwej. Olejek ma również zastosowanie w pielęgnacji włosów, które wymagają odbudowy czy wysuszonych części ciała jak stopy bądź dłonie. Olejek charakteryzuje się bardzo dobrą wydajnością, dlatego nie można go pobierać zbyt dużo.

Udostępnij