Olej z opuncji figowej

Olej z opunji figowej - kompendium wiedzy

Monika Stańczyk
lis 24 2017

Charakterystyka opuncji

Pochodzenie opuncji figowej

Opuncja to coś na kształt kaktusa, który liczy sobie około 150 różnych gatunków, w tym również opuncję figową. Sukulent ten nazywany jest także figą indyjską,. Jednak to błędnie wskazuje na jej pochodzenie. Choć opuncja jest faktycznie znana w Indiach to jednak nie pochodzi z tego kraju, ale z Ameryki. Rodzimym miejscem uprawiania jest przede wszystkim Meksyk. Poza tym pojawia się także w Stanach Zjednoczonych oraz w krajach Ameryki Południowej oraz Środkowej. Opuncja figowa w świecie pojawiła się po okresie wielkich odkryć geograficznych. Dotarła do Australii, Afryki, krajów basenu Morza Śródziemnego no i właśnie do Indii.

Pospolita, a jednak niezwykła

Opuncja jest w stanie osiągnąć około 5 metrów wysokości. W ciepłych krajach to kaktus pospolity, prosty i tanim w uprawie. Ma segmentową budowę oraz mięsiste płaskie liście, na których znajdują się kolce. Na krawędziach wyrastają kwiaty, które potem będą się przekształcać w owoce. Owoce opuncji figowej obleczone są w powłokę skórzastą, która również ma kolce ale już nie tak gęstą jak liście. W zależności od miejsca uprawy i dojrzałości mamy tam albo słodki albo dojrzewający miąższ, który wypełniony jest nasionkami. Z owoców opuncji tworzy się soki, wina, galaretki, konfitury, ale także spożywa się je na surowo. To bogate źródło witaminy A, C, witamin z grupy B, a także minerałów. Mamy tam cenny magnez, potas, cynk, żelazo, wapń. Pojawia się duża dawka błonnika, kwasów organicznych czy antyoksydantów. Liście są także jadalne, stanowią jednak najczęściej źródło śluzu łagodzącego, oczyszczającego, przeciwzapalnego.

Witaminy zawarte w opuncji

Opuncja wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe oraz antynowotworowe. Właściwości te wynikają z licznych substancji bioaktywnych. Mamy tam miedzy innymi Betaninę, kwercetynę czy terpeny. Wszystkie te składniki są bardzo dobre dla naszego organizmu, doprowadzają cenne związki o właściwościach prozdrowotnych,

Mieszkańcom Europy Wschodniej zostaje jedynie ubolewać nad tym, że niestety opuncja w naszym kraju nie chce się dobrze przyjąć. Świeży owoc na naszych targach pojawia się niestety rzadko. Jednak warto na niego polować. Niezwykle cenny będzie także olej z nasion opuncji, który powszechnie nazywany jest najdroższym olejem świata.

Jak działa najdroższy olejek świata?

Za 10 ml będzie trzeba zapłacić nawet 60 zł. Kwota taka będzie jednak uzasadniona i adekwatna do jakości produktu jaki dostajemy. By uzyskać litr naturalnego oleju z opuncji figowej trzeba mieć około miliona pestek, które będą miały wagę blisko pół tony. Olej wykazuje szerokie działanie na nasz organizm, ponieważ poprawia gojenie, łagodzi stany zapalne, spłyca zmarszczki, regeneruje naskórek, poprawia elastyczność czy gęstość skóry.

Udostępnij