Uprawa

Opuncja ogrodowa – jak ją uprawiać i zimować?

Klaudia Osiecka
lis 25 2017

Opuncja w ogrodzie

Opuncja ogrodowa już w maju będzie pokazywać swoje pierwsze pęki kwiatowe. Zakwitnie w czerwcu albo w lipcu w zależności od pogody. To widok właściwie niezwykły, zarówno samo na pustyni jak i w naturalnym środowisku oraz w polskim ogródku. Opuncje rosną na gruncie bardzo dobrze i można je już jakiś czas zobaczyć w Polsce. Dlatego rzeczywiście warto się będzie tym zainteresować i zdecydować się na skorzystanie z tych możliwości jakie daje nam opuncja.

Obecnie nie ma już problemów z tym, by małe roślinki kupić i rozpocząć uprawę. Jeśli wszystko pójdzie dobrze można oczekiwać, że opuncja będzie w stanie zakwitnąć już w drugim roku uprawy i uzyska nawet kilkanaście kwiatów. Posadzić można je w gruncie piaszczysto – gliniastym stosując do tego odpowiedni drenaż. Staramy się o to, by była to wystawa południowa a więc, by roślina znajdowała się cały dzień na słońcu. Podlewać będzie je deszcz, mogą rosnąć na pewnym podwyższeniu tak, by woda nie stała w korzeniach. Opuncje to rośliny, które w uprawie będą łatwe, bardzo ciekawie będą się także prezentować w ogrodzie, a więc to ich spora zaleta.

Pielęgnacja opuncji w sezonie

W okresie wiosny można im dla pielęgnacji dodać azotowego nawozu, wtedy po zimie będą w stanie ładnie odżyć. Oprócz tego co jakiś czas będzie trzeba zadbać, by w ich otoczeniu usuwać chwasty, które na pewno się tam pojawią. Może się wydawać to trudne ze względu na kolce, ale z długą pęsetą można sobie poradzić.

Prawidłowa pielęgnacja opuncji

Zabezpieczenie przed zimą

Przed zimą roślina będzie oddawać z siebie wodę i jest to jej mechanizm ochronny przed przymrozkami. Dodatkowo można je otoczyć fizeliną zimową. Do tego montujemy kilka gwoździ i układamy folię bąbelkową, tak by zabezpieczyć ją przed śniegiem i deszczem, ale nie można odciąć dostępu powietrza. Na wiosnę po okresie przymrozków można zdjąć otuliny i spokojnie opuncje będą się same podnosić. Rozwijają się nowe przyrosty i pąki kwiatowe.

Klimat ma znaczenie

Do opuncji w naszym klimacie ludzie podchodzą sceptycznie zauważając, że będzie im trudno przezimować. Jednak w praktyce jest to możliwe i rzeczywiście warto spróbować, ponieważ można będzie liczyć na bardzo dobre efekty. Opuncje ładnie rosną można oczekiwać, że się dobrze sprawdzą. Są już takie miejsca u nas, gdzie opuncje bardzo dobrze wyglądają, sprawdzają się w praktyce i rzeczywiście warto na nie postawić. Jeśli ktoś zacznie je uprawiać zauważy, że nie jest to szczególnie trudne, a co ciekawe dzięki temu do swojego ogrodu wprowadzimy nieco egzotyki, dalej też uzyskamy niezwykle cenne, zdrowe owoce, które mogą między innymi wspierać odchudzanie.

Udostępnij